Zespół Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej, który w grudniu 2019 r. wygrał nasz hackathon „Zaprogramuj Klimat”, bierze teraz udział w organizowanym przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska przy Centrum Nauki Kopernik konkursie naukowo-inżynierskim CanSat .
W konkursie startują kilkuosobowe drużyny ze szkół średnich, które mają za zadanie samodzielnie zaprojektować i zbudować sondę (minisatelitę) o rozmiarach zbliżonych do puszki po popularnym napoju. Nie posiadają one własnego napędu – rakieta wynosi je na wysokość ok. 3 km, skąd opadają na spadochronie przez prawie
5 minut. W tym czasie sonda zbiera dane pomiarowe i wysyła je do stacji naziemnej, gdzie podlegają dalszej obróbce i analizie.
Drużyny konstruują swojego satelitę od zera, zaczynając od zaprojektowania stabilnego źródła zasilania, przez wykonanie płytek drukowanych, zaprogramowanie mikrokontrolerów do obsługi czujników, a kończąc na uszyciu spadochronu, który zagwarantuje opadanie satelity z wyznaczoną prędkością graniczną. Uczniowie muszą też pamiętać o testach, które pozwalają upewnić się, że minisatelita działa prawidłowo. Zespoły zakwalifikowane do finału otrzymają możliwość przeprowadzenia jednego lotu rakietą, zatem wszystko do tego czasu musi być starannie dopracowane.
Grupa uczniów z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Wrocławskiej tworzy projekt X-Sat. Celem jest skonstruowanie satelity, za pomocą którego będzie można zmierzyć poziom promieniowania kosmicznego w funkcji wysokości. Dodatkowy pomiar dotyczyć będzie natężenia pola magnetycznego, którego obecność zmniejsza zagrożenia dla życia na powierzchni planety. Te informacje mogłyby posłużyć do przyszłego badania egzoplanet oraz określenia, czy możliwa jest ich kolonizacja. Projekt przeszedł przez pierwszy etap kwalifikacji, znajdując się wśród najlepszych 20 z całej Polski. Obecnie drużyna jest na etapie realizacji założeń projektowych. Do finału dostanie się tylko 5 drużyn, dlatego presja jest coraz większa.
Pobocznym celem konkursu jest skłonienie uczestników do popularyzacji nauki i wiedzy o kosmosie wśród swojego najbliższego otoczenia. Mogą oni prowadzić wielodyscyplinarne warsztaty dla rówieśników oraz pisać artykuły popularnonaukowe. Projekt X-Sat jest sponsorowany przez firmy Kradex i Botland, które doceniły
jego nowatorskość, przyszłościowość i innowacyjność. Członkami zespołu są: Michał Zychla, Karol Janic, Szymon Jędrzejczak, Łukasz Świszcz, Beniamin Łukianowksi oraz Łukasz Orski.
Facebook: https://www.facebook.com/XSatPL
Strona internetowa: https://www.x-sat.pl/
Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/34udby